2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Gökbilimciler Evrenin Röntgenini Nasıl Çeker?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

Doğada en yüksek enerjili ışınım formu X-ışınları (0,01-10 nanometre dalgaboyu) ve gama ışınlarıdır (0,01 nm’den kısa her şey).

Dünyada X-ışını tıbbi amaçlarla kullanılır. İnsan dokusundan geçip doz çok yüksekse kansere neden olabilecek kadar enerjiktir.

Gama ışınları daha da enerjiktir. Nükleer tepkimelerde oluşur. Ölümcül olabilir. Neyse ki atmosfer, kozmik X ve gama ışınlarını engeller.

1949’daki roket deneyinde Güneş X ışınları tespit edildi. 1962’de yine roket deneyinde ilk kozmik X ışın kaynağı Scorpius X-1 tespit edildi.

O zamandan bu yana, şimdi her ikisi de devrede olan Chandra (NASA) ve XMM-Newton (ESA) da dahil, pek çok X-ışın uydusu fırlatıldı.

X ışınları teleskop aynasından geçip gideceği için tayf almak / X-ışın gökyüzü görüntülemesi yapmak için özel optik ve / veya dedektör gerekir.

X ışınlarını (milyonlarca derece) aşırı sıcak gazlar, örneğin, bir karadeliğe çekilirken veya bir süpernova kalıntısıyla çarpışınca üretir.

Gama ışın uyduları arasında Compton gözlemevi (1991-2000) ve Integral (ESA) ile Fermi (NASA) yer alır, son ikisi hala devrededir.

Önemli araştırma alanı: Gama ışını patlamaları. Patlayan dev yıldızlar / birleşen nötron yıldızlarının yol açtığı evrendeki çoğu enerjik olay.

Madde ve antimaddenin birbirlerini yok etmeleri ve varsayımsal karanlık madde parçacıklarının bozunumu da yayınık gama ışını üretir.

Çok yüksek enerjili gama ışını fotonları Dünya atmosferinde, yer aygıtlarıyla gözlemlenebilen ikincil parçacık duşları oluşturur.

X / gama ışınları yüksek enerji evrenini heyecan arayan gökbilimcilerin önüne serer: Doğadaki en sıcak, en vahşi, en patlayıcı vakalar.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"