Coğrafya Dersi Senebaşı Zümresi Toplantı Tutanağı (2019-2020) 2019-2020 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar)

Gökada Nedir?

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Ihsan
Mesajlar: 2447
Kayıt: Çrş Ağu 21, 2013 8:34 pm
Ettiği Teşekkür: 140
Aldığı Teşekkür: 268

Gökada Nedir?

Mesaj gönderen Ihsan »

Gökada Nedir?

Gökadalar -uzay okyanusunda sürüklenen büyük yıldız adaları- evrenin yapıtaşlarıdır. Sayıları 100 milyarı buldu.

Gökadalar muazzam Büyük Patlama’dan bu yana, kozmik şarapnel parçaları gibi birbirlerinden uzağa uçarlar.

Evren sıkıştırılıp 1 kilometre çapında bir küreye dönüştürülürse, 100 milyar gökadanın her biri aspirin büyüklüğünde olurdu.

Bazı gökadalar düzenlidir bazıları ise dağınık yıldız beneklerinden oluşur. En yaygın iki tip, sarmal (galaksimiz Samanyolu) ve eliptiktir.

Gökadalar birkaç milyondan -cüce gökadalar gibi- birkaç trilyona kadar -dev eliptik gökada gibi- yıldız içerir.

Eliptik gökadalar yıldızlardan oluşan büyük arı kümeleri gibidir. Küresel veya hafif basıktır. Sarmal gökada ise, aynı adı gibidir. Sarmal gökadalarda yaşlı, kırmızı yıldızlarla dolu merkezi bir “şişkinlik”, gazların taze, yeni yıldızlara dönüştüğü “sarmal kollar” vardır.

Eliptikler, sarmalların aksine pek gaz içermezler. Gazlar çağlar önce yıldız oluşumunda tükenmiştir. Sadece yaşlı, kırmızı yıldız içerirler.

Sarmal ve eliptik ilişkisi belirsizdir ama eliptiklerin iki sarmalın çarpışması ile oluştuğu düşünülür. Yıldız hareketleri rastlantısaldır.

Bazı sarmalların merkezinde, “sarmal kolların” dallandığı tuhaf bir “çubuk” vardır. Samanyolu’nun da böyle olduğuna dair kanıtlar mevcuttur.

Douglas Adams esprili bir konuyu atladı. Evrenin sonundaki restoran yerine merkezindeki çubuğu yazmalıydı.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"

Cevapla