Coğrafya Dersi Senebaşı Zümresi Toplantı Tutanağı (2019-2020) 2019-2020 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar)

Dünya'nın İklimi Güneş'ten Etkilenir mi?

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Ihsan
Mesajlar: 2442
Kayıt: Çrş Ağu 21, 2013 8:34 pm
Ettiği Teşekkür: 138
Aldığı Teşekkür: 268

Dünya'nın İklimi Güneş'ten Etkilenir mi?

Mesaj gönderen Ihsan »

Dünya'nın İklimi Güneş'ten Etkilenir mi?

Dünya ikliminin enerji kaynağı Güneş’tir. Güneş randımanındaki küçük bir değişimin hava ve iklim şartları üstünde dramatik etkisi olabilir.

Tüm yıldızlar gibi Güneş de ömrü boyunca giderek daha parlak ve sıcak hale geldi. Uzak gelecekte Dünya yaşama elverişsiz sıcaklığa erişecek.

Daha kısa zaman ölçeklerinde etki çok belirgin değil. Ama ölçümlere göre Güneş maksimumunda Güneş biraz daha fazla enerji üretiyor (%0,1).

Dünya ikliminin bu değişimlere tepkisi önem arz etmeyecek kadar yavaş olabilir çünkü Güneş döngüsü sadece ortalama 11 yıl sürer.

1645-1715 arası, Maunder Minimumu denen Güneş’in düşük faaliyet dönemi, Küçük Buzul Çağı ile çakışmıştı. Avrupa normalde 1 derece soğuktu.

20. yüzyılda görülen ortalamadan yüksek Güneş faaliyeti, küresel ısınmaya katkıda bulunmuş olabilir. Ancak bu konu oldukça tartışmalı.

Güneş’in direkt etkisi (irradyans) dışında düşük Güneş faaliyeti de gün ışığı yansıtan bulutların oluşumunu tetikleyip Dünya’yı soğutabilir.

Teori: Güneş minimumunda Güneş rüzgarı daha güçsüzdür, bu yüzden dış uzaydan gelen daha enerjik kozmik ışınlar Dünya atmosferine girebilir.

Kozmik ışınlar havadaki atomları elektronlarından ayırır, oluşan yüklü iyonlar, etrafında su damlaları (bulut) yoğuşmuş “tohumlar” gibidir.

Bilimsel uzlaşı: Küresel ısınma büyük oranda fosil yakıt kullanıma bağlı. Güneş ikincil rol oynuyor olabilir ama tam katkısı bilinmiyor.

Uzun süreli yüksek / düşük Güneş faaliyeti iklimi etkilediği için, yeni bir Maunder Minimumu, küresel ısınmayı bir süre telafi edebilirdi.

Çok uzun vadede Dünya tıpkı Venüs gibi denetimden çıkmış sera etkisi yaşayacak. Okyanuslar kaynayacak, gezegen kızaracak.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"

Cevapla