Coğrafya Dersi Senebaşı Zümresi Toplantı Tutanağı (2019-2020) 2019-2020 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar)

Güneş Sonsuza Dek Yaşayacak mı?

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Ihsan
Mesajlar: 2442
Kayıt: Çrş Ağu 21, 2013 8:34 pm
Ettiği Teşekkür: 138
Aldığı Teşekkür: 268

Güneş Sonsuza Dek Yaşayacak mı?

Mesaj gönderen Ihsan »

Güneş Sonsuza Dek Yaşayacak mı?

Hiçbir şey sonsuza dek yaşamaz, derler. Her şey gibi Güneş için de geçerlidir bu.

Güneş saniyede yaklaşık 400 milyon ton hidrojeni helyuma dönüştürür, yan ürünü ise Güneş ışığıdır. Hidrojen deposu günün birinde tükenecek.

Hidrojen helyuma dönüştükçe helyumun “külleri” Güneş’in ortasına düşer. 5 milyar yıl içinde Güneş çekirdeğinde hiç hidrojen kalmayacak.

Bugün 4,55 milyar yaşında olan Güneş, istikrarlı hidrojen tüketiminin, yani “ana sekans” yaşamının hemen hemen yarısındadır.

Biriken helyum külleri Güneş’in çekirdeğini daha yoğun ve sıcak yapar çünkü helyum hidrojenden ağırdır. Kısaca Güneş ısı kaybettikçe ısınır!

Güneş şimdiden oluşumuna kıyasla %30 daha parlaktır. (S: Yeni doğan Dünya neden donmadı? Y:Sera gazları gezegeni sıcak tutmuş olabilir.)

Gelecekte Güneş çekirdeği daha çok yoğunlaşıp ısınacak. Dışarı akan ısı fazlası dış katmanı muazzam şişirerek bir “kırmızı dev” yaratacak.

Kırmızı dev kor gibi soğumuştur ama devasa yüzey alanı dolayısıyla Güneş’in 10.000 katı kadar ışın saçabilir.

Dünya ileride kavrulacak, kapkara bir cürufa dönüşecek. Peki, şişen Güneş onu gerçekten yutacak mı? Orası kesin değil.

Kırmızı devler dış tabakalarını uzaya püskürtür. Güneş de kütle kaybedecek ve kütleçekimsel kavrayışı azalacak. Dünya ondan uzaklaşacak.

Dolayısıyla Güneş Dünya yörüngesini içine alacak şekilde şişse de, o duruma geldiğinde Dünya artık orada olmayacak!

Kırmızı dev aşamasında Güneş’in ısısı iyice coşacak. Nihayetinde soğuyacak ve büzüşerek süper yoğun “beyaz cüceye” dönüşecek.

Beyaz cüce Dünya büyüklüğündedir (bir küp şeker kadarı koca bir araba ağırlığındadır). Soğuyup yokluğa karışan bir yıldız korunu andırır.

Şair T.S. Eilot’ın sözleriyle Güneş “patlamayla değil inlemeyle” son bulacaktır.Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"

Cevapla