2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Titan'da Yüzebilir miyim?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

Christiaan Huygens’in keşfi (1655) Titan, Satürn’ün en büyük, Güneş Sistemi’nin ikinci en büyük uydusudur. Merkür gezegeninden büyük.

1944’te Gerard Kuiper Titan’da metan tespit etti. Atmosferin kesin bir kanıtı. Titan kayda değer bir atmosferi olan tek gezegen uydusudur.

Voyager uzay aracı atmosferin çok kalın olduğunu buldu. Ana bileşeni nitrojen. Puslu organik molekül tabakaları yüzeyi gözlerden saklar.

Titan’ın atmosferi Dünya’nın ilk zamanlarına benzer. Yüzey basıncı: Dünya’nın 1,45 katı. Ancak sıcaklık çok daha düşük: -180 derece.

14 Ocak 2005’te, Avrupa Huygens uzay sondası Titan’a yumuşak iniş yaptı. Oradan buzun kaya; sıvı metanınsa su rolü oynadığı ortaya çıktı.

Cassini uzay aracı radarla Titan’ın büyük bölümünü haritaladı. Sıvı metan ve etan gölleri ile metan yağmur fırtınalarına ait kanıtlar buldu.

Titan Dünya hariç, Güneş Sistemi’nde yüzey sıvısına sahip tek cisimdir. Yani, evet, orada yüzebilirsiniz. Çok sağlıksız olur, o ayrı.

Küçük ve buzlu Satürn uydusu Enceladus (500 km) da ilginçtir. Yüzey alt okyanusuna işaret eden su gayzerleri, buz ve tozu vardır.

Satürn’ün küçük iç uyduları kütleçekimleriyle halka sistemini şekillendirir. En iyi örnek: Mimas’ın oyduğu 4700 km’lik Cassini boşluğu.

İnce F halkası ve küçük boşluklar gibi pek çok küçük halka yapısı, küçük komşu/gömülü uyducukların kütleçekimiyle oluşmuştur.

İapetus karanlık ve aydınlık yarımküreleriyle tuhaf bir çift-yüzlü uydududr. Ekvatordaki yükseltiye düşen halka maddesi yol açmış olabilir.

Küçük Phoebe (230 km) muhtemelen bir “centaur”dur. Yani, Satürn’ün kütleçekimle Neptün yörünge ötesinden yakaladığı bir Kuiper Kuşağı Cismi.

Hyperion (328 km) daha çok donmuş sudan oluşan, aşırı görkemli, tuhaf bir gök cismidir. Süngere benzer: Hacminin %40 kadarı boş uzaydır.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"