2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Dinozorları Ölümcül Bir Asteroit mi Yok Etti?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

Çoğu asteroit Mars-Jüpiter yörüngeleri arasında, asteroit kuşağında Güneş etrafında döner. Bu “ana kuşak” asteroitleri tehlike oluşturmaz.

Ama çarpışmalar ve / veya Jüpiter’in kütleçekimsel itmeleri sonucu bazı asteroitler iç Güneş Sistemi‘ne girerek Dünya yörüngesinden geçebilir.

Kuyrukluyıldızları da içeren bu “Dünya’ya yakın cisimler” (DYC) Dünya’ya düşerek küresel felakete yol açabilir. Önceden oldu; yine olacak.

1908’de Sibirya, Tunguska’daki patlama 2000 kilometrekarelik ormanı yok etti. Nedeni: Birkaç ev boyutunda (30 m) bir kuyrukluyıldız parçası…

Boyu bir km’yi aşan Arizona Meteor Krateri birkaç katlı ev boyutunda (50 m) bir demir göktaşının düşmesiyle oluştu.

Daha büyük çarpışmalar daha az görülür. Yaklaşık 500.000 yılda bir Dünya’ya 1 km’lik; 100m yılda bir 10 km’lik ve üstü asteroit düşer.

65m yıl önce dinazorlar ve başka birçok tür yok oldu. Aynı zamanlarda Dünya’ya 10 km’lik bir kuyrukluyıldız ve asteroit düştü.

Yok olmaya çarpışma yol açmamış olabilir. Asıl neden, Hindistan’da “Deccan Tuzakları”nı oluşturan aşırı volkanik lav akışı olabilir.

Yine de DYC’ler gerçek tehlike oluşturur. Küresel yangınlar / tsunamiler yaratabilir. Stratosferdeki toz gün ışığını yıllarca engelleyebilir.

Araştırma teleskopları gökteki “tehlike potansiyeli olan cisimleri (TPC)” tarıyor. Açam 2020’den önce 140m’den büyük TPC’leri belirlemek.

Dinazor felaketinin olumlu sonuçları da oldu. Geride memelilere bolca yaşam alanı kaldı. Ölümcül asteroit olmasa bizler de olmayabilirdik.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"