2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Venüs ve Uranüs Neden Ters Yönde Döner?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

Gezegenlerle ilgili pek çok şeyi biliriz, fakat çoğumuz hangi yöne döndükleri hakkında bilgi sahibi değilizdir. Diğer gezegenlerin aksine iki gezegen, Venüs ve Uranüs ters yöne dönerler. Peki neden?

Güneş sisteminin oluşumu sırasında sahip oldukları açısal momentum (bir cismin hızının kütlesiyle çarpımı sonucu elde edilen değer) nedeniyle bütün gezegenler aynı yönde dönmektedir. Ancak Venüs ve Uranüs, öteki gezegenlere göre ters yöne doğru dönerler. Bilim insanları bunu iki nedene bağlıyorlar: Bu gezegenler, geçmişte büyük çarpışmalar geçirmiş olabilirler. Ayrıca, gezegenlerin üzerindeki gel-git etkisinin de dönmeyi yavaşlatabileceği, hatta tersine çevirebileceği biliniyor. Bu iki neden sonucu Venüs ve Uranüs diğer gezegenlerin aksi yönde dönüşlerini gerçekleştirmektedirler.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"