Coğrafya Dersi Senebaşı Zümresi Toplantı Tutanağı (2019-2020) 2019-2020 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar)

Yıldızlar Samanyolunun Neresinde Doğar?

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Ihsan
Mesajlar: 2447
Kayıt: Çrş Ağu 21, 2013 8:34 pm
Ettiği Teşekkür: 142
Aldığı Teşekkür: 268

Yıldızlar Samanyolunun Neresinde Doğar?

Mesaj gönderen Ihsan »

Yıldızlar Samanyolunun Neresinde Doğar?

Yıldızların doğum yerinin ipucu II. Dünya Savaşı karartmalarında Log Angeles’ta 2,5-m Mount Wilson teleskop kullanan Walter Baade’den geldi.

Amerikan savaş çalışmalarından “düşman yabancı” diye dışlanan Alman göçmeni Baade, gökadada iki ayrı yıldız “popülasyonu” olduğunu keşfetti.

Sarmal kollardaki 1. popülasyona sıcak mavi yıldızlar; Samanyolu‘nun “şişkinliğinde” yer alan II. popülasyona soğuk kırmızı devler hakimdi.

Kırmızı yıldızlar yaşlı, mavilerse gençtir. Dolayısıyla Baade aslında sarmal kolların yıldızların doğum evi olduğunu keşfetmişti.

Yıldızların sarmal kollarda doğmasının nedeni ancak gökbilimcilerin sarmal kolun ne olduğunu tam olarak anlamasından sonra açığa kavuştu.

Sarmal kollar Samanyolu‘nun kalıcı özellikleri değildi. Öyle olsa gökada dönerden onlar da kaçınılmaz olarak giderek gökadayı “sarmalardı”.

Anlaşıldı ki bir gaz diski olan Samanyolu taş atılmış su yüzeyi gibi titreşiyordu. Merkezden dışa da “sarmal yoğunluk dalgası” yayılıyordu.

Yoğunluk dalgası dışa doğru ilerlerken yıldızlar arası gazı sıkıştırıp küçük küresel yapıların büzüşerek yıldız oluşturmasını tetikler.

Sarmal kolların yıldız doğum evi olmasının nedeni, yayılmakta olan sarmal yoğunluk dalgalarının bir yıldız oluşum fırtınası yaratmasıdır.

Samanyolu sarmalı galaktik Meksika dalgası gibidir! Kalıcı görünmesinin nedeni, dalganın geçme süresine kıyasla ömürlerimizin kısa oluşudur.

İlginçtir ki Satürn halkaları da daha sıkı sarmalanmış sarmal kollar gibidir. Her ikisine de aynı fenomen yol açar: Sarmal yoğunluk dalgası.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"

Cevapla