Coğrafya Dersi Senebaşı Zümresi Toplantı Tutanağı (2019-2020) 2019-2020 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar)

Samanyolunun Kalbinde Saklanan Şey Nedir?

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Ihsan
Mesajlar: 2442
Kayıt: Çrş Ağu 21, 2013 8:34 pm
Ettiği Teşekkür: 135
Aldığı Teşekkür: 268

Samanyolunun Kalbinde Saklanan Şey Nedir?

Mesaj gönderen Ihsan »

Samanyolunun Kalbinde Saklanan Şey Nedir?

Samanyolu’nun kalbinde yıldızlar birbirlerine, Güneş’in yakınlarındakilere kıyasla yüzlerce kat daha yakındır.

Gökada merkezindeki bir yıldızın yörüngesinde dönen bir gezegenin göğünde geceleri yüz binlerce yıldız görülür.

Gökada merkezi son derece çalkantılı bir yerdir. Süpernova patlamalarıyla tetiklenen yıldızlar arası gaz tsunamileri birbirleriyle çarpışır.

Samanyolu’nun karanlık kalbinde Güneş‘e 27.000 ışık yılı mesafede, yıldızlar arası toza boğulmuş halde saklanan şey Sagittarius A’dır.

Sagittarius A’nın olay ufku -içe düşen maddenin geri dönüşsüz noktası- yaklaşık 15 milyon km enindedir (Dünya-Güneş mesafesinin !/10’u).

Sagittarius A’nın kökeni bilinmiyor. Ancak çoğu gökadanın kalbinde -1000 kat kadar büyük- “süperkütleli” bir karadelik yer alır.

Evrendeki karadelikler ya çok küçüktür (yıldız kaynaklı) ya da süperkütleli ise mevcut teleskoplarımızla göremeyeceğimiz kadar uzaktır.

Orta büyüklükte ve nispeten yakın olan Sagittarius A, gerçek anlamda görüntüleme şansına sahip olduğumuz tek karadeliktir.

Çanak antenleri kullanarak Dünya çapında teleskop oluşturan Çok Uzun Baz Enterferometrisi (VLBI), Sagittarius A’ya odaklanıyor.

VLBI Sagittariıs A’nın olay ufkunu “görmekten” sadece 2-3 kat geride. Birkaç yılda bunu başarıp karadeliğin varlığını kanıtlayabilir.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"

Cevapla