Coğrafya Dersi Senebaşı Zümresi Toplantı Tutanağı (2019-2020) 2019-2020 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar)Asbest kullanımından kaynaklanan hastalıklar nelerdir?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Mesajlar: 2442
Kayıt: Çrş Ağu 21, 2013 8:34 pm
Ettiği Teşekkür: 124
Aldığı Teşekkür: 265

Asbest kullanımından kaynaklanan hastalıklar nelerdir?

Mesaj gönderen Ihsan » Cmt Eyl 27, 2014 1:15 pm

Asbest minerali ve kullanımından kaynaklanan hastalıklar nelerdir?

Antik dünyada asbest veya amyant olarak adlandırılan mineraller kullanıldı ve kullanımları da geliştirildi. Asbest kullanımı günümüzde anormal bir şekilde artış göstermekte ve bunun 2008 yılı itibarıyla yılda 2 milyon ton olduğu belirtilmektedir. Asbest formundaki mineraller doğada nadiren yeterli miktarda bulunmaktadır. Sadece serpantin ve beş amfibol mineralli yeterli bollukta bulunmaktadır. Bu altı endüstriyel mineral asbest olarak bilinir, benzer fizikokimyasal özellikleri olmasına karşın farklı kimyasal bileşimlere sahiptirler. Bir serpantin minerali olan krizotil çif zincir grubunda bir silikat minerali olup levhalar halinde bulunur. Amfibol mineralleri polimorf değildir ve asbest olarak adlandırılmaz. Asbest olmayan amfiboller yaygındır ve yerkabuğunun % 5 kadarını oluşturur.

Asbest mineralinin endüstriyel özellikleri:

• Uzun lifli şekil

• Yüksek çekme mukavemeti ve esneklik

• Düşük ısı ve elektriksel iletkenlik

• Yüksek emicilik

• Yüksek mekanik termal kararlılık

• Asit ve bazlara karşı direnç

Lifli mineraller doğada oldukça yaygın fakat asbest formundakiler azdır. Asbest minerallerinin ortak mineralojik karakteri kristalleşmelerinin lif demetleri şeklinde olmasıdır. Asbest formundaki diğer bazı amfibol mineralleri; potasyum winkit, rihterit ve edenittir. Krizotil jeolojik olarak en bol bulunan asbest mineralidir. Krizotil, Rusya, Çin, Kazakistan, Kanada ve Brezilya’da 2011 yılında 2.3 gibi yüksek miktarda üretilmiştir.

Asbestin kullanım alanları

Asbest yukarıda söz edilen özelliklerinden dolayı çok sayıda endüstriyel yapımında kullanılmaktadır.
•İnşaat malzemeleri: Asbestli çimento boru, çimento yalıtımı, blok yalıtımı, boru kaplama, akustik paneller / alçı, havalandırma ve klima sistemleri, vinil-asbest ve asfalt-asbest zemini, ateş tuğlası, tavan karosu, Isıtma için kanal yalıtım, asbestli fırın bacası, yalıtımlı elektrik teli ve paneli, yanmaz sprey, refrakter ve kazan izolasyon malzemeleri yapımında kullanılır. Ayrıca silikon, sıvama macunu, çimento, karo yapıştırıcıların bileşiminde bulunur.
•Tekstil: Asbest kumaştan yanmaz önlük, cam üfleyicilere eldiven, itfayeci kıyafetleri ◦Sürtünen ürünler: Fren balataları, debriyaj ve jontalar
◦Asbest içeren diğer ürünler: kalın mukavva ve kağıt


Asbestin insan sağlığına zararları

Plevral plaklar (pleural plaques), asbestosis, mezotelyoma (mesothelioma), bronş kanseri (bronchogenic carcinoma), hastalıklarına neden olur.

Plevral plaklar

Plevral plaklar, iç organlarda, organ çeperlerinde ve diyafram üzerinde beyaz veya sarı düzgün yüzeyli lezyonlar şeklinde ortaya çıkar. Genellikle asbestten etkilenmenin işaretlerinden kabul edilir. Bunlar yoğun olarak taşlaşabilir ve akciğerleri tümüyle kaplayabilir. Plevral kalınlaşma veya plaklar akciğer fonksiyonlarını bozabilir. Mikroskopik olarak, plevral plaklar örgü görünümlü örüntünün bir” sepet örgüsü” gösteren seffaflaşmış jelatinimsi hücresiz, damarsız yoğun şeritleridir. Plevral yüzeyde, iç zar hücrelerinin tek bir tabakası ile kaplıdır. Plevral plakların çoğu ön-arka göğüs duvarından ziyade, yan göğüs duvarında yer almaktadırlar. Asbes kütleleri nadirdir ve bağlantı lifleri tesbit edilebilir.

Türkiye’de plevral plaklardan asbest ve asbest-olmayan mineral olan eriyonit (lifsi zeolit minerali, (Na2,K2,Ca)2Al4Si14O36·15H2O ) olmak üzere en azından iki mineral sorumludur. Plevral plaklar genellikle bu minerallerle temas süresi ile ilişkili olup 20-30 yıllık sürelerden sonra görülmektedir. Plevral plakların ilerleyen yaşla birlikte ortaya çıkması doğaldır.

Asbestosis

Asbestosis, asbest liflerine temas etme sonucunda kesecik iltihaplanması (interstital pneumonia) ve dokuda fazla lifli bağ dokusu ( fibrosis) oluşumu şeklinde akciğerde ortaya çıkan hastalıktır. Sıgara içilmesi bu hastalığın gelişimini etkiler. Hastalik görüldükten sonra ya durağan kalır ya da ilerler, gerilemesi pek görülmez.

Mezotelyoma (mesothelioma)

Asbest ve eriyonit (lifsi zeolit minerali, (Na2,K2,Ca)2Al4Si14O36·15H2O ) bağlı olarak geliştiği bilinir. Türkiye’nin güneyinde v iç Anadolu’da Kapadokya bölgesinde yaygın olarak görülür. Anılan bölgelerde bu hastalığa bağlı olarak çok sayıda ölümler olmuştur.

Kaynak: merakname.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"


  • Rastgele Başlık
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj