Coğrafya Dersi Senebaşı Zümresi Toplantı Tutanağı (2019-2020) 2019-2020 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar)Çoban yıldızı nedir?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Mesajlar: 2442
Kayıt: Çrş Ağu 21, 2013 8:34 pm
Ettiği Teşekkür: 124
Aldığı Teşekkür: 265

Çoban yıldızı nedir?

Mesaj gönderen Ihsan » Cmt Eyl 27, 2014 1:18 pm

Çoban yıldızı nedir?

Çoban Yıldızı dünyaya en yakın gezegen olan Venüs gezegeninin halk arasında bilinen ismidir. İsmini eski Yunan güzellik tanrıçası Afrodit’ten alan gezegen, güneşin etrafında diğer gezegenlerden farklı olarak ters yönde döner ve bu dönüşünü 224,7 günde tamamlar. Gezegenin yüzey sıcaklığı 464 santigrat derecedir. Çoban Yıldızının yörüngesinde dönmesi sırasında güneşe, dünyaya göre daha yakın geçmesi ve dünyaya da en yakın gezegen olması açısından, insanlar tarafından çıplak gözle belirli zamanlarda görülebilmektedir. İnsanların Dünya’dan çıplak gözle baktıklarında Çoban Yıldızı’nı görebilmeleri için Güneş doğmadan ya da batmadan önce gökyüzüne bakmaları gerekir. Bu zamanların dışında Çoban Yıldızını görme imkânı yoktur. Bu yüzden gezegen zamanla Tan Yıldızı, Akşam Yıldızı ya da Sabah Yıldız gibi isimlerle de adlandırılmıştır. Çoban Yıldızı diğer 5 gezegenle birlikte teleskopla izlenebilen hareketlerinin, diğer yıldızlardan farklı olmasıyla bilinen 7 gökcismi arasındadır. Eski yunandan ve M.Ö 7. yüzyıldan itibaren Çoban Yıldızı birçok araştırmacı tarafından gözlemlenmiştir. Çoban Yıldızı bu ilgiyi dünyaya en yakın gezegen olması ve dünyadan görünen en parlak gezegen olmasından dolayı çekmektedir. Venüs gezegeninin atmosferi asit yağmurlarının çok sık yağdığı ve gezegenin yüzeyinde Dünya’da bulunan kutup ışıklarına benzeyen bir ışık şöleninin bulunduğu( küllenmiş ışık) görülür. Bunlar Venüs’e günümüze kadar gönderilen uzay araçlarından çekilen görüntüler sayesinde belirlenmiştir. Venüs gezegenine bu güne kadar gözlem için gönderilen uzay araçlarının içinde, Sputnik 7(1961 Rus), venera1 (1961 Rus ), Mariner1, sputnik19(1962 Amerikan), Venera ve Mariner adında irili ufaklı 43 tane uzay aracı bulunmaktadır. Gezegenin konum özellikleri ise;

•Yörünge hızı: 35.02 km/snvenüs
•Yörünge eğikliği:3.39 derece
•Dünyaya olan uzaklık: 261 000 000 km
•Yerçekimi:8.87 m/sn2
•Eksen eğikliği:177,36 derecedir.

Venüs gezegeninin Dünya’ya en yakın konumda bulunduğunda, dünyaya bakan kısmının tamamen kara olması, Dünya’ya en uzak konumda bulunduğunda ise aydınlık bölümünün tamamen görülmesi nedeniyle dünyadan bakıldığında tam olarak parlak görülmez. Çoban Yıldızının Venüs adını bir tanrıça isminden almasından dolayı, gezegendeki yer şekillerinin tanımlanmasında daha çok bayan isimleri kullanılmıştır. Gezegen üzerinde bulunan “James Clark Maxwell” dağı bir istisnadır. Astrolojide Çoban Yıldızı çekicilik, ihtiras, şehvet ve tutku gezegeni olarak tanımlanır. Moda, cinsellik, sanat, güzel yemekler onunla bütünleştirilir. Venüs gezegeni her burçta ortalama olarak 2-3 hafta kalmakta, bazı hallerde bu süre 4 aya kadar çıkabilmektedir. Bu durumlarda Çoban Yıldızı insanlara uygun güzel bir eşle istikrarlı bir ilişki yakalama, güzel bir resim sergisinde ya da sanat galerisinde bulunma fırsatı yaratma, manzaralı bir restoranda yaşamınıza renk katacak mükemmel lezzette yemekler yeme gibi deneyimler yaşatabilir, bunlara hazırlıklı olmalısınız. Görüldüğü gibi bu gezegen burcunuza girdiğinde, sizlere yaşattıklarıyla kendisini hatırlatıyor. Bunların yanında bu isteklerin frenlenmesi görevini de Satürn gezegeni üstlenmektedir. Astrolojide Çoban yıldızı yani Venüs gezegeni tutkuların burcu olan Boğa burcunun, adaletin ve dengenin simgesi olan Terazi burcunun gezegenidir.

Kaynak: merakname.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"


  • Rastgele Başlık
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj