2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Gökkuşağı nasıl oluşur?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Gökkuşağı nasıl oluşur?

Mesaj gönderen Ihsan »

Gökkuşağı nasıl oluşur?

Çok eski dönemlerde nedeni bilinmeyen olaylar ya tanrılara ya da korkulacak olaylara bağlanırmış. Dünya kurulduğundan bu yana çıkan gökkuşakları, tanrıların dünyaya iniş kapıları olarak düşünülürmüş. Bu nedenle de adaklar adanır, dualar edilir, yeryüzüne inen tanrılardan medet umulurmuş. İrlandalılar, gökkuşağının ayaklarında küpler dolusu altın olduğuna inanırlar. Bu nedenle gökkuşağının ayağının denk geldiği yeri ararlar.

Tamamen bir meteorolojik olay olan gökkuşakları ile ilgili sırları günümüzde hepimiz biliyoruz. Fakat gökyüzünde belirdiğinde nedeni bildiğimiz halde bakmadan ve hayran olmadan duramıyoruz. Aslında, gökkuşağı oluşması için yağmur ve güneşin aynı anda olması gerekiyor. Yağmur damlaları içinden geçen güneş ışıkları kırılarak yedi renge ayrılmakta ve yansıyarak gökkuşağını oluşturmaktadır. Dikkatlice baktığınızda kırmızı en dışta orta kısımda moru görürsünüz. Gökkuşakları üç şekilde oluşmaktadır. Geniş bir yay şeklinde olanlar hepimizin gördüğü kuşaklardır. Kırmızının en içte morun en dış halkasında olanlar en ender görülenlerdir. Bir de ince, kırmızı ve yeşil renkler ile oluşanlar vardır. Yapılan araştırmalarda gökkuşaklarının herkes tarafından farklı görüldüğü anlaşılmıştır. Bu bizim gözümüzün yansıması ile alakalıdır. Her 10 kişiden 6 tanesi gökkuşağını farklı gördüğü gibi, kalan 4 tanesi hiç görmeyebiliyormuş. Bu nedenle eski kültürleri anlamakta zorlanmamak lazım, düşünsenize biri gökyüzünde rengarenk bir çember görüyor, diğeri görmüyor. Tanrılar tarafından ödüllendirildiğini düşünen çok insan olsa gerek. Oysa bu bizim algılarımız ve gözde oluşan odaklanma ile ilgili bir meseledir. Tıbben açıklanmıştır.

Gökkuşakları hakkında bizim kültürümüzde tek mit vardır. Gökyüzünde kuşağı gördüğünüzde, yeşili benim deyip, dua edersiniz. Yeşil, muradın ve dileklerin rengidir. Rüyalarda bile görüldüğünde, hayallerinizin gerçek olacağı kabul edilir. En güzel gökkuşaklarını görmeniz dileklerimizle..

Kaynak: merakname.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"