2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Dünyanın yuvarlak olduğunu ilk kim keşfetmiştir?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

Bal arıları, en iyi bal özünün nerede olduğunu birbirlerine anlatmak için güneşi referans alan karışık bir dil geliştirmişlerdir. Şaşırtan bir şekilde bunu kapalı havalarda, gece bile Güneşin dünyanın diğer tarafında olduğu pozisyonunu hesaplayarak yapabiliyorlar. Bu da onların, dünyanın yuvarlak olduğunu kabul etmeleri ile olmaktadır.

Bir arının beyninde 950 bin civarında nöron vardır. İnsan beyninde ise 100 ila 200 milyar arasında nöron vardır. Bal arılarında, Güneşin gökyüzünde 24 saat boyunca gerçekleştirdiği hareketleri gösteren içsel bir harita vardır. Çabucak yerel şartlara ayak uydurmak için bu haritayı değiştirebilirler. Ayrıca bal arıları yerkürenin manyetik alanına diğer tüm canlılardan daha duyarlıdırlar. Bu özelliklerini rota belirlemede ve bal arısı peteği yapmada kullanırlar. Yapılmakta olan bir peteğin yanına güçlü bir mıknatıs konulursa, doğadaki hiçbir şeye benzemeyen silindirimsi garip bir petek oluşur. Bir arı kovanının sıcaklığı insanlarınki ile aynıdır. Arılar 150 milyon yıl önce çiçekli bitkilerin ortaya çıkması ile türemişlerdir. Bal arısı familyası 25 milyon yıl öncesine kadar dünya üzerinde yoktu. Bal arıları otçul yaban arılarının bir türüdür. Arılar antenleri ile koku alırlar. Kraliçe bal arısı, kraliçe özü denilen bir kimyasal vererek, işçi arıların dişi döl üretmelerini engeller. Bir çay kaşığı bal üretmek için, 12 arı bir ömür boyu alışmak zorundadır. Arıların bir turu yaklaşık 12 km’dir.450 grambal üretebilmek için, bir arının 75 bin kilometre yol kat etmesi gerekmektedir ki, bu neredeyse Dünya’nın çevresinde iki tur atmak demektir.

Kaynak: merakname.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"