2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

eksen eğikliği bir soru

leman111
Ettiği Teşekkür: 2

eksen eğikliği bir soru

Mesaj gönderen leman111 »

Eksen eğikliği olmasaydı neler olurdu sorusunun cevabıyla ekinoks dönemlerinde yaşanan durumlar aynı. O halde 21 mart ve 23 eylülde ekvator ve ekliptik çakışıyor dünyanın eksen eğikliği geçici süreyle ortadan kalkıyor diyebilir miyiz?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Re: eksen eğikliği bir soru

Mesaj gönderen Ihsan »

Eksen Eğikliği Olmasaydı;
  • Aydınlanma çemberi her gün kutup noktalarından teğet geçerdi.
    Güneş ışınları yıl boyunca Ekvator’a dik gelir, kutup noktalarından teğet geçerdi.
    Gece – gündüz süreleri her yerde ve her zaman eşit olurdu.
    Yarımkürelerde bugünkü mevsimler oluşmazdı.
    Dönenceler ve kutup daireleri oluşmazdı.
    Bir paralel dairesi Güneş ışınlarını her zaman aynı açıyla alırdı ve yıllık sıcaklık farkları oluşmazdı.
Dünya'nın 21 Mart – 23 Eylül Durumu;
  • 21 Mart ve 23 Eylül günlerinde Güneş ışınları Ekvator’a dik açıyla gelir, kutup noktalarından teğet geçer.
    Aydınlanma çemberi kutup noktalarından teğet geçtiği için Dünyanın her yerinde gece – gündüz eşitliği yaşanır.
    Yarımkürelerde bahar mevsimlerinin gündönümleri yaşanır.
    Bir meridyen üzerindeki bütün noktalarda Güneş aynı anda doğar ve aynı anda batar.
    Güneş ışınları yarımkürelerde eşit oranlarda dağılır.
Özetle Dünya'nın ekseni eğik değilde dik olsaydı her zaman 21 Mart ve 23 Eylül durumu yaşanırdı denilebilir. Allah'tan eksen eğikliği diye bir olay var. Aksi takdirde Dünya oldukça monoton ve sıkıcı bir yer olurdu herhalde.

Bu arada eksen eğikliğinin ortalama 33 bin yılda bir çok az da olsa değişime uğradığı söylenmekte. Diğer bir olayda eksen eğikliği neden var sorusu; kesin olmamakla birlikte şöyle bir cevabı var: Kuzey yarımkürede karalar daha geniş yer kapladığı için, kuzey yarımkürenin kütlesi güney yarımkürenin kütlesinden daha fazladır. Bu nedenle Saman Yolunun merkezi kuzey yarımküreyi daha çok çekerek Dünya'nın uzayda yörünge düzlemine eğik durmasına yol açar.

İyi çalışmalar...
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"
leman111

Hocam cevabınız için teşekkürler ancak benim sorguladığım durum başka.
leman111

Ben diyorum ki iki durum arasında bu kadar benzer durum varsa, 21 Mart 23 Eylül'de geçici olarak Ekliptik ve Ekvator çakışması mı yaşanıyor yani sadece bu iki tarihte eğiklik ortadan kalkıyor mu?
Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

leman111 yazdı:Ben diyorum ki iki durum arasında bu kadar benzer durum varsa, 21 Mart 23 Eylül'de geçici olarak Ekliptik ve Ekvator çakışması mı yaşanıyor yani sadece bu iki tarihte eğiklik ortadan kalkıyor mu?

Açıkçası bu sorunun cevabı biraz karışık, genel kanaat ekinoks tarihlerinde eksen eğikliğinin ortadan kalkmadığı yönünde.

Bir kaynakta diyor ki; yıllık hareketler sırasında değişen olayların nedeni eksen eğikliğidir. Eksen eğikliği olmasaydı yıl boyunca hiçbir şey değişmezdi.

Bir başka kaynaktaki ifade şu; eksen eğikliği olmasaydı sürekli ekinoks durumu yaşanırdı, eksen eğikliğinin sonuçları ortadan kalkardı.

Bir başka kaynakta ise şöyle deniyor; ekinoks tarihlerinde eksen eğikliğinin ortadan kalkması söz konusu değildir. Bu tarihlerde sadece Dünya'nın Güneş'e göre konumu farklılaşır.
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"
najatuw4646

Mesaj gönderen najatuw4646 »

genel kanaat ekinoks tarihlerinde eksen eğikliğinin ortadan kalkmadığı yönünde.