Coğrafya Dersi Senebaşı Zümresi Toplantı Tutanağı (2019-2020) 2019-2020 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar)BCAA ve Whey Protein Kullanımı

ilovehuni88
Mesajlar: 22
Kayıt: Pzt Ara 14, 2015 4:32 pm

BCAA ve Whey Protein Kullanımı

Mesaj gönderen ilovehuni88 » Çrş Haz 08, 2016 10:15 am

Bcaa nedir sorusuna cevap oldukça basittir. Bcaa; inek sütünden elde edilmiş olan peynirden geriye kalan, peynirin altında ki suyun içerisinde bulunmaktadır. İnsan vücudundaki hücre süreçlerini yürütebilmek ve sağlıklı kalabilmek için kullanılmakta olan proteinin temel yapı taşları amino asitlerdir. Amino asitleri vücuda genellikle protein kaynaklarının tüketilmesi ile almaktayız ancak BCAA, peynir altı suyundan yapılmış olan protein tozları ile yahut çeşitli diğer takviyelerle alınabilir. Kasların metabolize olmaları sebebi ile BCAA’ların anobilik etkileri olduğunu belirtmememiz gerekmektedir. Yani açıklayacak olursak protein parçalanmasını azaltabilir ya da protein sentez oranının yükselmesini sağlayabilir. BCAA kullanımını gerçekleştirdikten sonra çoğu atletin egzersiz sonrasında yaşadıkları kas ağrıların ciddi oranda azalmalar olduğunu söylememiz mümkündür. Ayrıca bir diğer hususta; BCAA kullanımında idman kaynaklı oluşan protein hasarının da iyileşmesi oldukça önemli olup; bu hızı ve gücü tekrar hızlı bir şekilde kazanmak anlamına gelmektedir. Böylelikle hızlı bir iyileşme ile sporcu hedeflediği noktaya daha hızlı bir şekilde ulaşabilir. Ayrıca idman öncesinde almak yorgunluğun ertelenmesini de sağlamaktadır.

BCAA faydalarını söyleyecek olursak, yani BCAA ne işe yarar sorusuna cevap verecek olursak ayrıntılı bir şekilde bu konuyu anlatalım. Kas kütlesi; bilindiği üzere protein sentez oranı ve protein parçalanma oranının farkından oluşmaktadır. Eğer ki bu iki oranda birbirine eşit ise kas kütlesi alınmaz ya da kaybedilmez. Eğer protein sentez oranı parçalanma oranından yüksek ise vücudunuzda kas yaparsınız ama protein sentez oranı, protein parçalanma oranından düşük ise kas kaybı yaşayacağınızı da bilmelisiniz. Burada devreye giren ve protein sentez oranını artıran BCAA’lar, ayrıca hücrelerin protein sentezi kapasitesinin de yükselmesini sağlayacaktır. BCAA’lar buna ek olarak ayrıca parçalanması yolunda ki bileşiklerin mevcut aktivitelerini azaltmaktadır ve protein parçalanma oranını da doğal olarak azaltmaktadır.

BCAA nedir, BCAA nasıl kullanılır ve ne işe yarar sorularından sonra BCAA’nın faydalarını genel anlamda sıralayacak olursak şöyledir. BCAA, kas kaybını önlemeye yardımcı olan, yağ yakımını destekleyen ve dayanıklılık performansının uzun sürmesini sağlayan bir besindir. BCAA nedir sorununu aynı zamanda cevabı olan bir diğer faydası da kas onarımını sağlaması, vücudun yenilenip kasların toparlanmasına olumlu anlamda katkı sağlaması da söylenebilir.

BCAA’ların doğru miktarda doğru bir şekilde kullanımının yapılması halinde kanıtlanmış bir olumsuz etkisi yoktur. BCAA kullanımını yaparken gün içerisinde normalden daha fazla su tüketmeye özen göstermeniz de zararsız bir etki için yeterli olacaktır. BCAA nedir ve Bcaa nasıl kullanılır gibi birçok soruya bu yazımızda cevap vermiş olduk. Sizde sizin için uygun miktarda BCAA kullanmaya başlayarak ihtiyacınızı giderebilir, kas oluşumunda olumlu bir etki yaratabilir, hasar görmüş kasların düzelmesini ciddi anlamda sağlayabilirsiniz.


  • Rastgele Başlık
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj