2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Örgü Modelleri Ahşap Boyama

suluyemek

Örgü Modelleri Ahşap Boyama

Mesaj gönderen suluyemek »

Kermesteki örnekler çok emek verilmiş örneklerdi. Örneklerin çoğu değişik ya da bilinen fakat profesyonelce dizayn edilmiş örneklerdi. Mesela bunlardan biri alttaki havlu kenarı. Çok hoş oymalı bir şekilde dizayn edilmişti. Aynı motife birçok yerde rastladım. Ama bunun kadar güzel bir dizayna rastlamadım. Hatta kermese gelen bir abla bu havluyu özellikle çekmemi istedi. Ayrıca bunca danteline rağmen havlunun kurdele ve incilerle de süslenmesinden kaçınılmamış.

Bu sarılı örnek ise kermesten. Poşetin içinde olduğu için fazla net çıkmadı. Ama dantel uzmanlarının aşina olacağı bir örüş tarzı var. Fakat çok emek, sabır isteyen bir çalışma. Pike takımının bir motifi 8 küçük ve 1 büyük motiften oluşuyor. Bir de düşünün pike takımına en azından 6.5 m dantel lazım. Ayrıca bu takıma bir de pul işlenmiş. Emek üstüne emek.

Bu mutfak takımı örneğini geçen sene kermeste çekmiştim. Büyük olan parça buzdolabı örtüsü. Örnek çok güzel uygulanmış kumaşa. Böyle kumaş ve dantel kombinasyonlarında piko çok önemli oluyor. Ayrıca dantelin iki renk uygulanması da iyi bir fikir.

Minik minik sabırla örülen oyalar dünyada Türk danteli olarak biliniyor. Oyaların nasıl yapıldığı yabancı arkadaşlar tarafından çok merak ediliyor. Birkaç aydır yabancı arkadaşlara oya videosu çekeceğime dair söz vermiştim. Sonunda sözümde durdum ve amcamın kızı Fatma ile güzel bir video çektik. Görüntü Youtube’un görüntü kalitesinden dolayı biraz bozuk. Fakat tığ işleri ile uğraşanların rahatlıkla anlayabilecekleri nitelikte.

Son olarak bu senenin modası olan ve benim de geçenlerde görüp hayran kaldığım boncuklu havlulardan bir örnek var. Havlunun üzerindeki desenli kısım değişik, çiçek şeklindeki boncuklarla işleniyor. Ve ortaya enfes güzellikler çıkıyor. Kullanım açısından pek kullanışlı olmasalar da damat-gelin havlusu olarak işlenebilirler. Işık yetersizliğinden bu havluları pek güzel çekemedim. Ama ilerleyen zamanlarda daha güzel çekimlerini de göstereceğim.

Tabi oymalı dantelin pikosu maharet ister. Bu pembeli çarşaf takımının benzer bir motifinden salon takımı örneği göstermiştim. Yalnız örneklerin kenar kısımları farklı. İsterseniz o motifi de kullanabilirsiniz. Ya da değişik bir motiften uygulamak isterseniz sitedeki dantel motiflerine bir gözatabilirsiniz.

Bizim geleneklerimizi-elişlerimizi yabancı arkadaşlarla paylaşmak çok mutluluk verici. Umarım oya geleneğini ilerki kuşaklarımıza da aktarabiliriz. Oyanın üzerindeki renkli kısım sonradan yapılıyor. Aynı beyaz kısımdaki gibi. En son iplerin ucunu yakarak sağlamlaştırmayı unutmayın.

Seccadeler kurdele nakışlarıyla tanıdığınız arkadaşım Safiye’nin çeyizinden. Güllü örnekleri sevenler için ideal örnekler. Siyah etamin üzerine olanının dizaynı çok güzel. Bir güllü model yönü değiştirilip, seccadenin her tarafına uygulanmış. Ben en çok onu beğendim. Şu ana kadar ki gördüğüm seccade şekillerinden çok farklı. Bu şekildeki kanaviçeler bulunup seccadelere gene aynı şekilde uygulanabilir. Minik dantel kenar örneği arayanlar için kenardaki ince dantelleri de fotoğrafladım.