2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Robot insanlar şimdiden aramızda

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

Derilerinin altına yerleştirdikleri çiplerle birçok mekanik görevi yerine getirebilen “cyborg” adlı robot insanlar, gelecekteki insan hayatına dair ipuçları sunuyor.

Resim

Teknolojinin birçokları için bağımlılık yarattığı günümüzde “cyborg” adı verilen robot insanlar bedenlerine yerleştirdikleri çiplerle robot olmanın sırrını keşfediyor. Deri altına yerleştirilen mıknatıs ve çiplerle makine hissi kazanan robot insanlar bu sayede birçok görevi yerine getirebiliyor.

Dövmecilerde ve yeraltı mekanlarda gerçekleştirilen ve yalnızca bir dakika sürdüğü belirtilen operasyonların ardından özel çiplere kavuşan robot insanlar bu sayede bilim-kurgu filmlerinde görüp arzuladıkları birçok özelliğe sahip oluyor. Kulak çevresine yerleştirilen çiple her zaman yanlarında taşıyabilecekleri bir kulaklığa kavuşan robot insanlar ellerine yerleştirilen çip sayesinde ise birçok görevi gerçekleştirebilen bir kumandayla tanışıyor.

Yeni akımın öncülüğünü yapan The Cyborg Foundation’dan Neil Harbisson eskiden renk körü olduğunu fakat 2003 yılında kafatasının içine yerleştirilen “eyeborg” anteni sayesinde artık kırmızı ve yeşil renkleri ses olarak duyabildiğini belirtiyor.

Çipler yalnızca deri altıyla da sınırlı değil. Isa Gordon adlı bir diğer aktivist kolunun üzerine yerleştirdiği kalp düzeneği sayesinde kalp hareketlerini senkronize bir şekilde takip edebiliyor.

NBC kanalına konuşan Gordon, sibernetik adı verilen sistemin aslında uzun zamandır insanlar tarafından kullanıldığını ifade ediyor ve ekliyor, “Robot-insan olmak için deri altına çip yerleştirilmesi şart değil. Bir mail gönderdiğiniz zaman bile insan ve makine arasında gerçekleşen iletişim mekanizmasının bir parçası oluyorsunuz. Sibernetik aslında uzun zamandır aramızda.”

2020 yılına gelindiğinde toplumdan daha fazla kabul göreceklerini belirten aktivistler Apple ve Google gibi büyük teknoloji şirketlerinin de bu alana yatırım yapmaktan geri kalmayacaklarını ifade ediyor.

11 Temmuz. 2014 Cuma

Kaynak:
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"