Coğrafya Dersi Senebaşı Zümresi Toplantı Tutanağı (2019-2020) 2019-2020 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar)

Ait olduğu galaksiden daha hızlı büyüyen kara delik keşfedildi

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Ihsan
Mesajlar: 2447
Kayıt: Çrş Ağu 21, 2013 8:34 pm
Ettiği Teşekkür: 142
Aldığı Teşekkür: 268

Ait olduğu galaksiden daha hızlı büyüyen kara delik keşfedildi

Mesaj gönderen Ihsan »

Ait olduğu galaksiden daha hızlı büyüyen kara delik keşfedildi

Resim

Gökbilimciler, evrenin erken döneminde süper-boyutlu bir kara deliğin, kendisine ev sahipliği yapan galaksiden çok daha hızlı büyüdüğünü tespit etti.

Keşif, kara deliklerle ilgili neredeyse tüm gözlemlerin tersine işaret ediyor. Bildiğimiz üzere kara delikler, uzayın en yoğun kütleli alanlarıdır ve aşırı derecede yüksek kütle-çekimleri dolayısı ile ışık dahil her maddeyi içlerine çekmektedir. Birçok vakada, ev sahibi galaksiler ile kara delikleri aynı büyüme oranına sahiptir.

Erken evrende (kabaca Big Bang’den 2 milyar yıl sonra) oluşmuş bu özel kara delik ise, uluslararası bir ekip tarafından yürütülen ve kozmik tarih boyunca süperkütleli kara deliklerin büyümesini haritalama projesi sırasında keşfedildi. Ekip; Yale University, ETH Zurich, Almanya’dan Max-Planck Institute, Harvard University, University of Hawaii, INAF-Osservatorio Astronomico di Roma, ve Oxford University’den araştırmacıları kapsayan dev bir ekipti.

Yale University’de Astrofizik Profesörü ve Science’da yayımlanan çalışmanın yazarlarından C. Megan Urry araştırmaları ile ilgili : ” Ölçüleme işlemlerimizi ortalama boyutlarda nesneleri gözlemlemek için dizayn ettik, egzotik olanları değil. Proje günün bilinen tipik galaksilerinin içinde yaşayan sıradan kara delikleri hedef alıyordu. Böylesine derin bir alanda, bu boyutta devasa bir kara delik gözlemlemek son derece şok ediciydi” açıklamasını yaptı.

Derin-saha incelemeleri sönük galaksilere bakma amacı güder; göğün dar alanlarına uzun süreler boyunca odaklanarak uzayın tüm hacmini küçük bölgeler halinde örneklenir ve haritalanır.

Burada bahsedilen özel kara delik de, CID-947 galaksisinde bulunuyor ve bilinen en büyük kütleli kara deliklerin arasında yerini alıyor. Kara deliğin kütlesi, Güneş kütlesinin yaklaşık 7 milyar katı olarak hesaplandı.

Ne var ki, araştırmacıları asıl şaşırtan kara deliğin değil onu çevreleyen galaksinin kütlesi oldu. Ölçümlere göre galaksi tipik bir galaksi kütlesine sahipti. Bu da normal boyutlarda bir galaksinin içinde yaşayan devasa bir kara deliğin olduğu anlamına geliyordu.

Neredeyse tüm galaksilerin ( Samanyolu da dahil) merkezlerinde kütleleri Güneş kütlesinin milyonlarca katıyla, milyarlarca katı arasında değişen kara delikler bulunuyor. Bu araştırmada da yalnızca kara deliklerin, ev sahipi galaksilerle orantılı olarak büyüdüğü savını değil, genişleyen kara deliklerin yaydığı radyasyonun yıldız oluşumunun temeli olduğu savını da tekrar tartışmaya açıyor.

CID-947 adlı galakside yıldızlar hala oluşuyor ve galaksi büyümeye devam ediyor. Araştırmacılara göre CID-947, bugünkü evrenin en uç düzeyde ve en yüksek kütleli sistemlerinden birinin öncülü olabilir. Ancak öyleyse bile, kara deliğin büyüme oranı yine de onu çevreleyen galaksiden kat kat fazla olmalı; ki bu durum gökbilimcilerin daha önceki savlarına ters bir sonucu gösteriyor demektir.

Urry çalışmada Keck Gözlemevi’nin hakkını da teslim ederek ” Keck’teki yeni kızılötesi spektrometre, MOSFIRE , duyarlılığı ve çok yönlü becerisi ile bu bu buluş için hayati derecede önemli bir rol oynadı” açıklamasını yaptı.

Kaynak: bilimfili.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Mesajlar: 2447
Kayıt: Çrş Ağu 21, 2013 8:34 pm
Ettiği Teşekkür: 142
Aldığı Teşekkür: 268

Re: Ait olduğu galaksiden daha hızlı büyüyen kara delik keşfedildi

Mesaj gönderen Ihsan »

En büyük kara delik keşfedildi

Gökbilimciler, Samanyolu Galaksisi’nden 220 milyon ışık yılı ötede bugüne dek keşfedilen en büyük karadeliği ortaya çıkardı. Merkezinde bulunduğu galaksiden daha hızlı genişleyen kara delik, bilim insanlarını şaşırttı.

Resim
CID-947'in kütlesi, Güneş'in 7 bin katına denk geliyor. [Fotoğraf: ESA]

Yale Üniversitesinden yapılan açıklamada, kara deliğin, Dünya'nın da içinde bulunduğu Samanyolu Galaksisi'nden 220 milyon ışık yılı uzaklıktaki CID-947 Galaksisi'nin merkezinde bulunduğu belirtildi.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Chandra X Işını Gözlemevi, Hawaii'deki W.M. Keck Gözlemevi ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından XMM-Newton uzay aracından elde edilen verilerin incelenmesi sonucu keşfedilen kara deliğin, Güneş'in yaklaşık 7 milyar katı büyüklüğünde olduğu tahmin ediliyor. Güneş'in Dünya'nın 109 katı büyüklüğünde olduğu dikkate alındığında keşfedilen kara deliğin, Dünya'dan 763 milyar kat büyük olduğu hesaplanıyor.

Evrenin oluşumuna neden olduğu varsayılan Büyük Patlama'dan yaklaşık 2 milyar yıl sonra meydana geldiği sanılan kara deliğin, 11,7 milyar yaşında olduğu tahmin ediliyor.

Araştırma ekibi, keşfedilen kara deliğin çevresindeki galaksinin kütlesinin 10'da birini oluşturduğunu da ortaya çıkardı.

Kara delikler, genellikle merkezinde bulunduğu galaksinin kütlesinin yüzde 0,2 ya da 0,5'ini oluşturuyor.

Aynı zamanda diğerlerinden farklı olarak merkezinde bulunduğu galaksiden daha hızlı genişleyen kara delik, gök bilimciler arasında şaşkınlığa neden oldu.

Bilim insanları, şimdiye kadar kara deliklerin çevrelerindeki galaksilerle aynı hızla ya da daha yavaş büyüdüğünü, sadece yeni oluşan galaksilerin merkezindeki kara deliklerin hızla genişlediğini varsayıyordu.

Uluslararası ekip tarafından keşfedildi

Araştırmaya katkıda bulunan İsviçre Federal Enstitüsü’nden Benny Trakhtenbrot, "Normal boyutlardaki bir galakside devasa bir kara delik ortaya çıkardık. Bu kara delik, çevresindeki galaksiyi şimdiye kadar rastlamadığımız bir hızla yiyor. Keşif, galaksilerin oluşumuyla ilgili halihazırdaki modelleri yeniden gözden geçirmemize yol açacak" dedi.

Kara delik, kozmik zamandaki devasa kara deliklerin haritasını çıkarmaya çalışan uluslararası araştırma grubu tarafından keşfedildi. Araştırma grubunda Yale Üniversitesi'nin yanı sıra Harvard Üniversitesi, Hawaii Üniversitesi, Oxford Üniversitesi Almanya'daki Max-Planck Enstitüsü, İtalya'daki Roma Gözlemevi ve İsviçre'deki Zürih Üniversitesi'nden bilim insanları yer alıyor.

Kara deliğin keşfiyle ilgili makale ‘Science’ dergisinde de yayımlandı.

Samanyolu Galaksisi dahil evrendeki galaksilerin çok büyük bir kısmının merkezinde kara delikler yer alıyor. Kara delikler, sahip oldukları güçlü yer çekimi sayesinde ışık dahil çevrelerindeki her şeyi içine çekiyor.

Kaynak: aljazeera.com.tr/
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"
Cevapla