2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

1.2 milyon kilometreden Dünya

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

NASA'ya ait DSCOVR uydusunu yörüngeye taşıyan Falcon 9 roketi, üzerine yerleştirilen kamera ile Dünya'nın görüntüsünü elde etti. Fotoğraf 1.2 milyon kilometre öteden çekildi.

Resim

SpaceX'in 12 Şubat günü uzaya gönderdiği DSCOVR uydusunun ateşlemesinde kullanılan Falcon 9 roketi, Dünya'nın yörüngeden nadir görülen bir fotoğrafını elde etti.

Falcon 9, atmosferden çıkmasının ardından tek motorlu ikinci kademesiyle DSCOVR'ı yerden 1 milyon 238 bin kilometre öteye taşıdı. Burada, roketin üzerindeki kamera Dünya'nın görüntüsünü elde etti. DSCOVR, roketin ikinci kademesinden ayrıldıktan sonra Dünya'dan 1.5 milyon kilometre ötede bulunan konumuna gitmek için yoluna devam edecek.

Tekrar kullanılabilen bir roket olan Falcon 9, 10 Ocak'taki ilk dikey iniş denemesinde okyanus üzerindeki platforma çakılmıştı. Falcon 9, DSCOVR ateşlemesinin ardından da okyanusa 'dikey olarak' çakıldı.

Güneş'in faaliyetlerini ve kozmik fırtınaları gözlemleyecek DSCOVR, aynı zamanda her iki günde bir Dünya'yı da fotoğraflayacak. Sürekli yenilenen fotoğraflar internetten yayımlanacak.

Resim

Kaynak: Al Jazeera
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"