2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Ay, Dünya'dan uzaklaşıyor

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

Resim

Ay 4,5 milyar içinde Dünya'dan 18 kat uzaklaştı.

Ay olmasaydı, dünya bambaşka bir yer olacaktı. Denizlerde gelgit olmayacaktı. Günler farklı bir uzunlukta olacaktı.

Hatta bazı uzmanlara göre insanlık da olmayacaktı. Bu uzmanlara göre, Ay yaşamın başlangıcında hayati bir rol oynadı.

Ay'ın Dünya'dan ne kadar uzak olduğu tam olarak ölçülebiliyor.

1971'de Apollo 15 projesiyle Ay'a inen astronotların bıraktığı yansıtıcılara, ABD'nin New Mexico eyaletindeki Apache Point Rasathanesi'nden lazer ışınları gönderiliyor. Bu ışınlar yansıtıcılardan geri dönüyor.

Dünya'nın yüzeyiyle üzerinde bulunan dev su kütlesi arasındaki sürtünme Dünya'nın dönüş hızını zaman içinde yavaşlatıyor.

Newton'un 3'üncü Hareket Yasası'na göre her etkiye karşılık eşit ve zıt bir tepki oluşuyor.

Dünya ile Ay arasındaki yerçekimi ilişkisi nedeniyle Dünya yavaşladıkça, Ay hızlanıyor.

Uzmanlara göre Ay'ın Dünya'dan uzaklaşmasından kaygılanmamak gerekiyor. Zira fark bir insan ömrü içinde hissedilemeyecek kadar küçük.

Denge noktası

Ay Dünya'dan hiçbir zaman tamamen uzaklaşmayacak.

Dünya sonsuza kadar yavaşlamaya devam ederse, sonunda Ay'ın yörüngede dolanma hızında dönmeye başlayacak.

Bu durumda Dünya ile Ay arasında bir denge noktası oluşacak ve Ay artık yerküreden uzaklaşmayacak.

Ancak bu süre içinde, Güneş genişleyip kızıl bir canavara dönüşecek ve hem Dünya hem de Ay'ı yutacak.

Bu yüzden kaçış planı için beş milyar yılımız var.

Kaynak: ... 5_ay_dunya
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"