Coğrafya Dersi Senebaşı Zümresi Toplantı Tutanağı (2019-2020) 2019-2020 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018) 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar)

YGS 1. ve 2. bölüm boşluk doldurma 35 soru

Cevapla
cumhurabay
Mesajlar: 7
Kayıt: Çrş Nis 13, 2016 7:57 pm
Ettiği Teşekkür: 1
Aldığı Teşekkür: 7

YGS 1. ve 2. bölüm boşluk doldurma 35 soru

Mesaj gönderen cumhurabay »

YGS 1. ve 2. ÜNİTE TARAMA SINAVI
B A Ş A R I L A R

ADI SOYADI:

güney, Piri Reis, mavi, üçgen, Asya litosfer, biyosfer, insan, çukur, santimetre, kabartma, harita, meteoroloji, izohips, ters, buzulları, sırt, Eratosthenes, ölçekle, harita, eğim, vadi, projeksiyon, Ekvator, kuzey, 5, çizgi, küçülür, ters, 25, yükselti, 125, alçak, 20,

Doğal ortam doğada kendiliğinden olan ortamdır. Dünyada 4 doğal ortam vardır. Bunlar Havaküre (atmosfer), suküre (hidrosfer), taşküre (………………………….) ve canlılar küresi (…………………………) dir. İnsan doğayı doğa da insanı etkiler. Coğrafya doğal ortamla …………………… arasındaki etkileşimleri inceleyen bilimdir. Coğrafyayı diğer bilimlerden ayıran en önemli ilkesi dağılış ilkesidir. Dağılış ……………………..……….….larla gösterilir.
Coğrafya fiziki ve beşeri olarak ikiye ayrılır. Fiziki coğrafyada yer alan klimatoloji iklime ait verileri çıkarmakta alt dalı olan ……………………………..den yararlanır.
Geçmişte birçok bilim adamı coğrafyaya katkı sağlamıştır. Aristo; dünyanın yuvarlak olduğunu ortaya atmış, biruni dünyanın yarıçapını hesaplamış, ……….…………………….. ise dünyanın çevresini kusursuz hesaplamıştır. Osmanlı donanamasında görevli deniz amirali olan ……………………………………… ise Dünya haritasını kusursuz çizmiş. Kitabı Bahriye adlı eseri yazmıştır.

Dünyanın tamamının veya bir bölümünün kuşbakışı görünüşünün belirli bir ……………………. küçültülerek düzleme aktarılmasına ……………………….. denir. Haritalar gerçeğin kendisi değil az yada çok benzeridir. Haritalarda hata yapılmasının en önemli nedeni küresel yüzeyin düzleme aktarılmış olmasıdır. Ayrıca ölçekte ne kadar çok küçültülürse haritalarda bozulmalarda artar. Yeryüzü şekillerinin dağlık engebeli olduğu yerlerin de haritalarında bozulma çok olur. Bu bozulmaları en aza indirmek için …………………………… yöntemleri uygulanır. Örneğin silindirik projeksiyonda kağıt ……………………………….’a değdirildiğinden buralardan kutuplara gidildikçe bozulmalar artar. Grönland Adası’nın Afrika kadar gözükmesinin nedeni budur. Haritada yön okları koyulur. Atlas ve çok küçük ölçekli haritalarda genel olarak haritanın üst kesmi ……………………….., alt kesimi ise güneyi gösterir. Kuzey kutup noktasının tam ortada olduğu haritalarda bütün yönler ………….…………… i gösterir.

Haritada ölçek küçültme oranıdır ve birimi …………………………….….. dir. Santimetreyi km’ye çevirirken ölçeğin paydasından ………….. sıfır atılır. Ölçek kesir ve çizgi ölçek olarak gösterilebilir. Fatokopi büyütme ve küçültmelerinde ……………………. ölçekle yapılan hesaplamalar gerçeğe daha yakın sonuçlar verir. Ölçeğin paydasındaki sayı büyüdükçe ölçek ……………………………….. . Ölçeğin paydasıyla ayrıntı …………………. orantılıdır.
1/500 000 ölçekli haritada 5 cm gelen yol gerçekte ……………………………….. km’dir.
1/500 000 ölçekli haritada 5 cm2 gelen göl gerçekte ……………………………….. km2dir.
Ölçek ne kadar küçülürse uzunlukta o kadar küçülür. Ölçek ne kadar kbüyürse uzunlukta o kadar büyür.
Bu yüzden 1/200 000 ölçekli haritada 80 cm gelen yol 1/800 000 ölçekli haritada ………….cm gelir.
Ölçek ne kadar küçülürse alan onun karesi kadar küçülür. Ölçek ne kadar büyürse de alan onun karesi kadar büyür. 1/800 000 ölçekli haritada 5 cm2 gelen ada 1/400 000 ölçekli haritada ………….cm gelir.

Haritalarda yerşekilleri renklendirme, gölgeleme, kabartma, izohips, tarama yöntemleriyle gösterilir. Bu yöntemlerde gerçeğe en yakını ………………………. yöntemidir. Taşıması zor olduğundan pek kullanışlı değildir. Renklendirme yönteminde renkler …………………. yi gösterir. Mavi renkler ise suları ifade eder. Yeşil renk ve tonları ………………….. yerleri gösterir. Beyazlar …………………….. gösterir ve kutba gidildikçe artar. Dünya fiziki haritasında en çok kullanılan renk …………….. dir.
…………………………… deniz seviyesinden eşit yüksekliteki noktaların birleştirilmesiyle oluşan içiçe kapalı eğrilerdir. Ölçekle izohips aralığı ………………. Orantılıdır. Ölçek ne kadar büyürse izohips aralığı (eqüdistans) o kadar küçük olur. İzohipslerin “V” şeklini aldığı, “V” nin sivri ucunun yüksek yerleri gösterdiği alanlarda ………………………, V” nin sivri ucunun alçak yerleri gösterdiği alanlarda ………………………, yeryüzü şekli gösterilir. ……………………….. alanlar içe dokğru ok yada kesik çizgilerle gösterilir. İzohipslerin sık geçtiği yerlerde ………………………. fazladır bu alanlar ulaşımın zor sağlandığı, akarsuların hızlı aktığı alanlardır. Dağ dorukları nokta yada …………………. işaretiyle gösterilir. Aynı büyüklikteki kagıda sığdırılacak kıtalarda en küçük ölçekli olanı ………………….. kıtası haritasıdır.


Hazırlayan: Cumhur ABAY

ersinn
Mesajlar: 1
Kayıt: Pzr Eki 01, 2017 5:41 pm
Aldığı Teşekkür: 1

YGS 1. ve 2. bölüm boşluk doldurma 35 soru

Mesaj gönderen ersinn »

tskler
Cevapla