2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Ada Yayı

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Ada Yayı

Mesaj gönderen Ihsan »

Ada Yayı: Adalar dizisi (yayı); çoğunlukla birbirine yaklaşan iki tektonik plaka arasında bulunan sınıra, paralel ve yakın olarak konumlanan, yay şeklinde hizalanmış, volkan zincirlerinden oluşan takımada, yani içinde çok ada olan bir deniz türüdür. Bu ada dizilerinin çoğu iki türlü şekillenir. Biri; okyanusal tektonik katmanın subdüksiyonlanarak oluşturduğu şekil diğeri ise; genellikle en dipteki ve en çok yük taşıyan katmanın magma üreterek oluşturduğu şekildir. Ancak bu durum sadece volkanik diziler olarak adlandırılan dağ bentleri grubunun parçası olduğu ada dizileri için geçerlidir. Fakat bu ada dizilerinin de dağ bentlerinin bütün elementlerinin yanardağlar tarafından oluşturulduğu zamanda gerçekleşen bir dönem olması gerekir. Örneğin; And Dağları, Merkez Amerikan- Kanada Dağ Zincirleri volkanik dizi/yay olarak bilinebilir ama bu dağlar ada değildir ve bir adalar dizisi olarak da sınıflandırılmazlar. Diğer bir yandan da, Girit Adası gibi çok sayıda adayı oluşturan Akdeniz'de bulunan Ege ya da Eski Yunan yayı, bir adalar dizisidir/yayıdır fakat volkanik değildir. Bu duruma paralel olarak, Güney Ege Volkanik Yayı benzer tektonik sistemin volkanik ada yayı şeklidir.

Resim
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"