2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

10.Sınıf Coğrafya Dersi Öğretim Programı Değişikliğ​i

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

08.09.2014 tarihi itibarıyla TTKB Ortaöğretim Coğrafya Dersi 10. Sınıf Öğretim Programında değişiklik yaptı. Buna göre eski programda 4 saatlik derste 40, 2 saatlik derste ise 24 olan kazanım sayısı 10.sınıflarda seçmeli coğrafya dersinin kaldırılmasıyla
33 kazanım olarak belirlendi. Buna göre coğrafya 10 programı içerisinde yer alan 7 kazanımın kaldırılmasıyla coğrafya öğretim programındaki toplam kazanım sayısı 147'den 140'a düştü.

Coğrafya 10 öğretim programında yer alan kazanımlar aşağıda yer almaktadır. Yıllık planlar hazırlanırken değişiklik dikkate alınmalıdır.

A.10.1. Kayaçların özellikleri ile yeryüzü şekillerinin oluşum süreçlerini ilişkilendirir.
A.10.2. Su kaynaklarını farklı özelliklerine göre sınıflandırır.
A.10.3. Toprak çeşitliliğini oluşum süreçlerine göre açıklar.
A.10.4. Bitki tür ve topluluklarını genel özelliklerine göre sınıflandırır.
A.10.5. Farklı bitki topluluklarının dağılışı ile iklim ve yer şekillerini ilişkilendirir.
B.10.1. Nüfus özellikleri ve nüfusun önemi hakkında çıkarımlarda bulunur.
B.10.2. Dünya nüfusunun dağılışını ve dağılışı etkileyen faktörleri sorgular.
B.10.3. Nüfus piramitleri oluşturarak nüfusun yapısıyla ilgili çıkarımlarda bulunur.
B.10.4. Tarihî metinler, belgeler ve haritalardan yararlanarak dünyadaki göçlerin nedenleri ve sonuçları hakkında çıkarımlarda bulunur.
B.10.5. Örnek incelemeler yoluyla göçün mekânsal etkilerini analiz eder.
B.10.6. Ekonomik faaliyetleri temel özelliklerine göre ayırt eder.
B.10.7. Ekonomik faaliyet türlerinin oransal dağılımına ilişkin verileri, ülkelerin gelişmişlik düzeyleriyle ilişkilendirir.
C.10.1.Türkiye’nin konumunu özellikleri ve etkileri açısından değerlendirir.
C.10.2.Türkiye’deki yer şekillerinin temel özelliklerini ve dağılışını analiz eder.
C.10.3.Türkiye’nin yer şekillerinin oluşum sürecini iç ve dış kuvvetlerle ilişkilendirir.
C.10.4. Türkiye’nin iklimini etkileyen faktörler hakkında çıkarımlarda bulunur.
C.10.5. Türkiye’deki iklim elemanlarının özellikleri hakkında çıkarımlarda bulunur.
C.10.6. İklime ait kanıtlardan yararlanarak Türkiye’de görülen iklim tiplerinin özellikleri hakkında çıkarımlarda bulunur.
C.10.7. Türkiye’deki toprak tipleri ve bunların dağılışında etkili olan faktörleri ilişkilendirir.
C.10.8. Türkiye topraklarının kullanımını verimlilik açısından değerlendirir.
C.10.9. Türkiye’deki doğal bitki topluluklarının dağılışını yetişme şartlarıyla ilişkilendirerek analiz eder.
C.10.10.Türkiye’deki su varlıklarını genel özellikleri ve dağılışları açısından analiz eder.
C.10.11. Türkiye’deki su varlığından yararlanmayı ekonomik, sosyal ve kültürel etkileriyle analiz eder.
C.10.12. Türkiye’de yerleşme ve nüfus dağılışını etkileyen faktörler hakkında çıkarımlarda bulunur.
C.10.13. Türkiye’deki yerleşim birimlerini fonksiyonel özellikleri açısından ayırt eder.
C.10.14. Doğal unsurlardan yola çıkarak Türkiye’deki kırsal yerleşme tiplerinin çeşitliliğini örneklendirir.
C.10.15. Türkiye’deki şehirleri fonksiyonlarına göre örneklendirir.
C.10.16. Türkiye nüfusunun yapısal özelliklerini ve dağılışını analiz eder.
C.10.17. Türkiye’de nüfusun tarihsel seyrini sosyal ve ekonomik faktörler açısından sorgular.
C.10.18. Türkiye’deki göçlerin sebep ve sonuçlarını coğrafi açıdan sorgular.
Ç.10.1. Uluslararası ulaşım hatlarının bölgesel ve küresel etkilerini sorgular.
D.10.1. Doğal afetleri; oluşum nedenleri, özellikleri, dağılışları ve insanlara olan etkileri bakımından analiz eder.
D.10.2. İnsanların doğal afetlerin oluşumuna etkisini, afet bilincinin geliştirilmesi açısından değerlendirir.

İndir:

Alternatif:
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"