2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Uzayda ağlayabilir miyiz?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

Resim

Kısa cevap Evet fakat gözyaşları damlamaz.

Duygusal açıdan aşırı uçlarda olduğumuzda vücudumuzun sinir sistemi bir takım refleksler gösteriyor. Ağlamak da bunlardan biri. Gözyaşlarımız, üst göz kapağının altındaki gözyaşı bezleri tarafından salgılanıyor. Bu bezler her gün birkaç damla sıvı üretiyorlar. Gözlerimizi her kırptığımızda burada biriken sıvı gözümüzün üst kısmına yayılıyor. Gözyaşı salgısının amacı gözü rahatlatarak kurumasını önlemek ve göze kaçan yabancı cisimlerin kolayca atılmasını sağlamak.

Gözyaşı yapısında tuz, yağ, su ve ağlama sebebine göre değişen bir salgı karışımı bulunuyor. Yani ağlamak aslında bir rahatlama aracı. Tüm bunların uzayda, düşük yerçekimi ortamında olmaması için hiçbir sebep yok. Uzayda da ağlayabiliriz. Ancak gözyaşlarının damlalar halinde düşmesi, sadece dünyadaki yerçekimine özgü bir durum. Uzayda ağladığımızda gözümüzde tek bir damla oluşuyor ve ağladıkça bu damla büyüyor.

Kaynak: popsci.com.tr
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"