2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Yerin Yapısı ve Oluşum Süreci

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Yerin Yapısı ve Oluşum Süreci

Mesaj gönderen Ihsan »

Yerin Yapısı ve Oluşum Süreci | Html+Swf | Rar | 57.3 Mb

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

İndir:

Alternatif:
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"

pardus
Ettiği Teşekkür: 2

Re: Yerin Yapısı ve Oluşum Süreci

Mesaj gönderen pardus »

hocam hazırladığınız sunum çok güzel görünüyor ancak ben açamadım hangi program ile veya nasıl açılıyor sunu cevaplarsanız sevinirim
Kullanıcı avatarı
Ihsan

Mesaj gönderen Ihsan »

pardus yazdı:hocam hazırladığınız sunum çok güzel görünüyor ancak ben açamadım hangi program ile veya nasıl açılıyor sunu cevaplarsanız sevinirim

Merhaba;

Sununun bulunduğu klasör içerisinde story.html, story.swf ve story_html5.html dosyaları bulunuyor. Her üçüde sunuyu açar. Ama siz akıllı tahta veya bilgisayar ortamında açacaksanız story.html'yi kullanın. Henüz test etmedim fakat story_html5.html 'de sanırım tabletlerde görüntülemek için olsa gerek.

Ayrıca kullandığınız tarayıcı (Internet Explorer, Microsoft Edge, Yandex Browser, Google Chrome vb.) ile html ve swf uzantılı dosyayı açıp görüntü yüzdesini arttırabilirsiniz. Bu şekilde görüntüde kalite kaybı yaşanmaz. (Örnek Internet Explorer'da Ayarlar: Yakınlaştır (% 100), bölümündeki yüzdeyi arttırırsanız akıllı tahtalarda da rahatlıkla kullanabilirsiniz.)

NOT: Sunuyu Internet Explorer ile açarsanız ilk açışta Internet Explorer bu web sayfasının komut dosyası veya ActiveX denetimi çalıştırmasını kısıtladı. şeklinde bir uyarı alırsınız. Sununun içerinde etkileşimli bölümlerin (etkinlik, test soruları gibi) çalışabilmesi için Engellenen içeriğe izin ver butonuna tıklayıp sunuyu görüntüleyebilirsiniz.

Bütün bunlara rağmen sunuyu açamıyorsanız, sisteminizdeki Flash Player sürümü eski olabilir, onu güncelleyin.

Sorun devam ederse lütfen yazın. İyi çalışmalar...
Pembe_Düşler
Ettiği Teşekkür: 12
Aldığı Teşekkür: 1

Mesaj gönderen Pembe_Düşler »

en alttaki sorunun cevabı ne?
Kullanıcı avatarı
Ihsan

Mesaj gönderen Ihsan »

Pembe_Düşler yazdı:en alttaki sorunun cevabı ne?

Sorunun orijinal hali şöyle:

Yerkürenin oluşmaya başlamasından günümüze kadar yaklaşık 4,5 milyar yıl geçmiştir. Bu uzun süre, yerkürenin oluşum sürecinin daha iyi incelenebilmesi için zaman ve devirlere ayrılmıştır. Buna göre aşağıdakilerden hangisi, bu zaman ve devirlerin belirlenmesinde göz önünde bulundurulan özelliklerden biri değildir? (2013 LYS 3)

A) Fay tipleri
B) Fosil içerikleri
C) Kayaç özellikleri
D) İklim özellikleri
E) Orojenik hareketler

Cevap: A) Fay tipleri

Resimde gördüğünüz farklılığın sebebine gelince (yani cevabın b şıkkında görünmesinin nedeni), sunumun özelliğinden ötürü, sunumu her açtığınızda sorular ve varsa şıklar rastgele gelir.
Pembe_Düşler

hocam fay hatlarının devirlerin belirlenmesinde etkin rol oynamamasının nedeni nedir.
Kullanıcı avatarı
Ihsan

Mesaj gönderen Ihsan »

Pembe_Düşler yazdı:hocam fay hatlarının devirlerin belirlenmesinde etkin rol oynamamasının nedeni nedir.

Yerkürenin içyapısı ile ilgili bilgilere;

---deprem dalgalarının hızı ve izlediği yol,
---volkanizma sırasında püsküren maddeler,
---taşların yapısı,
---maden araştırmaları sırasında yapılan kazılar, sondajlar incelenerek
ulaşılmıştır. Yani soruda geçen fay tiplerinin incelenmesi şeklinde bir teamül yok.

Tabii bu bilgilerden yola çıkılarak kaynaklarda gördüğümüz anlatımlar oluşturulmuştur. Yani % 100 bu şekildedir diyemiyoruz. Çünkü yarın bir gün bilimsel gelişmelere bağlı olarak yeni yaklaşımlarda ortaya çıkabilir.
Pembe_Düşler

anladım teşekkür ederim. iklim nasıl bir rol oynuyor peki . böyle soruyorum ama öğrenmek istiyorum gerçekten vakit ayırıp sorularımıza cevap verdiğiniz içinde ayrıca teşekkür ederim.
pardus
Ettiği Teşekkür: 2

Mesaj gönderen pardus »

teşekkürler hocam
Kullanıcı avatarı
Ihsan

Mesaj gönderen Ihsan »

Pembe_Düşler yazdı:anladım teşekkür ederim. iklim nasıl bir rol oynuyor peki . böyle soruyorum ama öğrenmek istiyorum gerçekten vakit ayırıp sorularımıza cevap verdiğiniz içinde ayrıca teşekkür ederim.

Jeolojik zamanların başlangıçları ve bitişleri iklim olayları, canlı türlerinin var oluşu ve yok oluşu, dağ oluşumu, kıtaların ve okyanusların oluşumu, volkanik faaliyetler gibi olaylara göre belirlenmiştir. Bu belirlemeler, büyük ölçüde taş yapılarının ya da o dönemlerde yaşamış olan canlı türlerine ait fosillerin incelenmesiyle yapılmıştır.