2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Plan Örnekleri 2023-2024 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Sene Başı Zümre Tutanağı Örneği 9-10-11-12.Sınıf Coğrafya Dersi Günlük Plan Örnekleri 2018-2019 Öğretim Yılı Coğrafya Dersi Yazılı Örnekleri (9,10,11 ve 12.Sınıflar) Yeni Coğrafya Öğretim Programı (20.01.2018)

Güneşin de Bir Ömrü Var mıdır?

Kullanıcı avatarı
Ihsan
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 288

Mesaj gönderen Ihsan »

Dünyamızda yaşamın devam etmesinde ki en büyük nedendir güneş. Verdiği ısı ve ışık sayesinde organizmaların ihtiyaçlarını karşılar. Milyonlarca yıldır yaşam kaynağı olmaya devam eden güneş de diğer tüm cisimler gibi bir gün elbette yok olacak.Peki, önümüzde daha kaç yıl var güneşli günleri görebileceğimiz?

Güneş, G sınıfından sarı bir yıldız olarak tanımlanmaktadır. Bilim adamları, bu sınıftaki yıldızların ortalama ömürlerinin on milyar yıl olduğunu tahmin ediyorlar. Yapılan hesaplamalara göre güneşin yaşı şu anda tahmini olarak 4.5 milyar yıldır. Bu hesaplamalara bakılırsa bu durumda güneşin 5.5 milyar yılı kalmış oluyor.

Gökcisimlerinin ve evreni düşünürken genelde kendi ömrümüze oranladığımız bir gerçektir. Oysa evrendeki cisimlerin oluşum yıllarından ve ömürlerinden bahsederken milyonlarca, milyarlarca yıldan bahsetmek gerekir. Evrenin ömrüne baktığımızda daha milyarlarca yıl güneşin doğuşunu göreceğimizi bilmek, yaşamın da daha uzun süre devam edeceği anlamına geliyor.

Kaynak: bilenyok.com
[Teşekkür Butonu][Sosyal Medya Hesaplarımız][Site Kuralları]
"Özgürlük uğrunda herşeyi göze alabilenlerin hakkıdır!"